kalappal blog
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Terepen bizonyít a Hikmicro Stellar SQ50L 3.0 távolságmérős hőkamera céltávcső

Az augusztusi globális Hikmicro partnertalálkozó során, talán az új termékek tesztjét vártam a legjobban. Igaz nem „éles” körülmények között lehetett megtekinteni ezeket a készülékeket, hanem a gálavacsora alatt egy rögtönzött kiállítás és bemutató keretében. Azzal már tisztában voltam, hogy a Habrok/Stellar/Thunder hármas kapja meg a legújabb fejlesztéseket, de érdeklődésem középpontjában inkább az 1280x1024-es érzékelő felbontással rendelkező Habrok Pro és Stellar SX modellek álltak. Megnéztem természetesen a Stellar SQ50L 3.0 verziót is, de gyorsan tovább is adtam, mert felszabadult az SX modell. A napokban azonban megérkezett az első Hikmicro Stellar SQ50L 3.0 szállítmány, így nem is volt kérdés, hogy azonnal rohanok ki a vadászterületre az „éles” tesztet elvégezni.

De nézzük meg előbb a Hikmicro Stellar SQ50 egyedfejlődését.

A fenti táblázatban összeszedtem a fontosabb tényezőket a Stellar V1.0 verziótól a V2.0-án át egészen a V3.0-ig. Szerintem különösebb magyarázatot nem igényel.

A Hikmicro Stellar SQ-50L 3.0 egy harmadik generációs hőkamera céltávcső, a legújabb fejlesztésű csúcskategóriás vadászati célzóeszköz. A hőkamera érzékelőeleme 640x512 pixel képfelbontású extra érzékenységű, 15mK-nél kisebb NETD értékkel. A készülék használatát a lencsébe épített 1000m-es lézeres távolságmérő segíti, amely a beépített ballisztikai kalkulátor segítségével, precíz nagy távolságú lövéseket tesz lehetővé. Az 50mm-es frontlencséjével (ami valójában 55mm), 8,8°-os látószöget biztosít, ami 100 méteren 15,4 m széles látómezőt ad és ehhez 3,6x-es alapnagyítás párosul. Az alapnagyítás 8X digitális zoom-al, 26,6x-re növelhető. A képi élményt egy 1,03"-os képátlójú 2560x2560 pixeles kerek OLED kijelző teszi teljessé. Észlelési távolsága 2600 méter. Az új HSIS (Hikmicro Shutterless Image System) technológia, mozgó alkatrészek nélkül, hangtalanul elvégzi a készülék érzékelőjének automatikus szoftveres képkalibrációját, (homogenizálását). Tápellátása két darab beépített és egy cserélhető 18650-es akkumulátorból áll, ez általános használat esetén kb.10 óra használati üzemidőt tesz lehetővé.

Gyakorlati tapasztalatok

Amikor a készüléket a kezembe vettem, rögtön a súlya volt az első, amin elcsodálkoztam. Az előző modellek érezhetően nehezebbek voltak a maguk 970 grammos akkumulátor nélküli súlyukkal és a balanszírozás sem volt tökéletes. A 100g súlycsökkenést annak ellenére érték el, hogy teljesen új alumínium készült mágneszáras Flip Up frontlencsevédőt kapott a Stellar Sq50L 3.0. a régi műanyaggal szemben.

Megmaradt a 30mm-es tubusátmérő, a kezelőszervek gumiborítása puhább, könnyebben kezelhetőbbé vált. A fókuszkereket valamint a toronykupakba épített kezelőszervet is precízebbnek éreztem, mint a V2.0 szériában. A 18650-es akkumulátor zárófedele a már szokásos helyen található és a USB-C nyíláson sem változtattak.

Ami viszont az egyik legfontosabb változás a Stellar 3.0 készülékben, az a frontlencsébe integrált távolságmérő modul.

Felvetődött a konkurens gyártó bloggerei körében, hogy a távolságmérő modul méretei alapján a gyártó által megadott F1.0 értèk nem valós. Ezzel a felvetéssel csupán egyetlen probléma van, hogy ez igaz is lehetne egy 50mm objektív esetén, de a Stellar SQ50L 3.0 hőkamera céltávcsőnek a méréseink alapján 55mm-es az objektív átmérőeje. Puszipacsi 😊A beépített LRF modul (tényleges) 1000 méteres mérési távolsággal rendelkezik, +-1 méteres pontossággal. Ez a +- érték elengedhetetlen a ballisztikai kalkulátor pontos működéséhez. Szerettem volna kimaxolni az 1000 méteres mérési távolságot, de sajnos csak 923 méterig találtam bemérendő tárgyat…

Érdekesség, hogy a ballisztikai kalkulátor nem engedi tovább az optikai zoomolást, ha azzal a korrekciós célkeresztünk kijelzőn kívülre kerülne.

A képminőséggel kapcsolatban nem okozott csalódást a Hikmicro Stellar SQ50L 3.0 hőkamera céltávcső. Éles, kristálytiszta, már néha úgy éreztem, hogy túlkontrasztos képet kapunk. A fényerő/kontraszt/színhőmérséklet/képélesség/felismerési mód beállításainak összehangolásával szemünkre optimalizálható tökéletes képet állíthatunk be.

Nézzük meg, hogy mik azok a hardveres és szoftveres tényezők melyeknek a segítségével ezt a képminőséget elérték.

Első és legfontosabb a saját gyártású 640x512 pixelfelbontású hőérzékelő modul, aminél elérhetjük a <15 NETD értéket. Figyeljétek meg, a háttér részletességét és kidolgozottságát. Zseniális! Minél kisebb a NETD érték, annál erősebben érzékeli a környezetet, ami tisztább képeket és kifinomult részletgazdag képet eredményez. Fontos továbbá, az F1.0 gyújtótávolságú 50mm-es (valójában 55mm) objektív. A képi élményhez elengedhetetlen egy 1,03"-os képátlójú 2560x2560 pixel felbontású kerek OLED kijelző. Az AMOLED kijelzőkkel ellentétben, kisebb az energia felvétele és szélsőségesebb időjárási körülmények között is megbízhatóan működik, a pixelfagyások szinte kizárhatók. Az Image Pro 2.0 algoritmus a HIKMICRO STELLAR 3.0-ban az úttörő képelemző algoritmusával az extra részletességű és gazdagabb képeket tud biztosítani a legkisebb képi zaj mellett. Lehetővé teszi nemcsak a vad részleteinek megkülönböztetését, hanem a háttér környezetének megfigyelését is. A Zoom Pro 2.0 algoritmus az optikai nagyítás során fellépő képtorzulást „pixelesedést” hivatott optimalizálni, ez nagyon szépen látható lesz lentebb az őzeket bemutató videoban. Fontos megemlítenem a HSIS képfrissítési módot, ami gyakorlatilag a folyamatos „akadásmentes” képkalibrációt jelenti.

Nézzünk pár videot alátámasztandó az előbb leírtakat.

A fentebb látható gímszarvasok 180 méterre váltottak ki a lesemtől és 342 méteren sikerült a hárem „urát” megmérnem. Egyértelmű, hogy nem ezért a gímszarvas bikáért fogunk hajnalban felkelni, hogy a visszaváltásban meglőjük. A lenti videoban a kukorica irányába távolodó bika agancsformája még mindig kivehető…(557m)

Az őzeket 239 és 342 méter közötti távolságokban figyeltem meg. Nagyon szépen látható, ahogyan zoomolás után a ZoomPro funkció dolgozik.

A „terepen” tesztelt technikáknál törekszem mindig a határokat feszegetni. Kihozni a maximumot a készülékből, hiszen mindenki arra kíváncsi, hogy mi is ezeknek a készülékeknek a valós tudása. Senkit nem érdekelnek a 30-90 méteren készült promó videók mert legtöbbször ott nem derül ki semmi érdemleges a leendő készülékeinkről.

A Hikmicro Stellar SQ50L 3.0 hőkamera céltávcső rengeteg extra, személyre szabható funkciót tartalmaz, ezek közül említenék meg párat

  • Visszarúgásra aktiválódó videofelvételi mód: Ha bekapcsoljuk a funkció, akkor gyakorlatilag egy folyamatos rögzítést indítunk el a háttérben. Beállíthatjuk, hogy a lövés pillanatában az azt megelőző/lövés utáni 5-10-15mp-et mentse el könyvtárunkba. Ez egy nagyon hasznos funkció, ugyanis hibázás esetén ellenőrizni tudjuk, hogy elértünk-e találatot, vagy az elugrás irányát is meg tudjuk határozni.
  • Ballisztikai kalkulátor: Ha bekapcsoljuk a funkciót és feltöltjük a lőszerünk adatlapján található adatokat, és a belövési távolságot, akkor a kalkulátor távolságmérés esetén egy vízszintes segédvonalat indikál a szálkeresztünk alá, ezzel segítve a nagyobb távolságra való pontos találatot. Ebben az esetben a segédvonal metszésével célzunk.
  • PIP funkció: Aktiválása esetén az előző modelleknél ismert ablak jelenik meg a kijelzőn más nagyítási tartományban, mint az eredeti kijelzőnk, segítve a távolabbi precízebb célzást. A következő szoftverfrissítéssel már a ballisztikai kalkulátor segédvonala is megjelenik a PIP szálkeresztünkön.
  • Profilok: 5 választható profilt tudunk beállítani a menüben, minden profilt 10 különböző típusú és 5 különböző színű szálkereszttel. A profilokon belül még beállíthatunk saját nullázási lőtávolságokat is. (pl. A50-A100 stb stb) Természetesen minden profilhoz külön ballisztikai kalkulátor is választható.
  • Helyi album: Már nem kell közvetlenül a lövés után összepárosítani Hikmicro Sight alkalmazással a készülékünket, hogy megtekinthessük a videóinkat, hanem a készüléken belül már saját dátumozott mappában megtekinthetőek a felvett anyagok.
  • Készenléti mód: Kapcsolható a menüben, kikapcsolja a kijelzőt, növelve készülékünk üzemidejét.

Véleményem szerint a Hikmicro Stellar SQ50L 3.0 hőkamera céltávcső egy olyan komplex, kompromisszumok nélküli technika, melynek segítségével a vadászat, a vadmegfigyelés igazi élménnyé válik. Kiválóan alkalmas a dúvadazás szerelmeseinek, mivel a tökélet tűéles képi megjelenés és ballisztikai kalkulátor elegyének köszönhetően könnyedén azonosíthatunk és biztonságosan terítékre hozhatunk rókát, borzot, sakált akár extrém távolságból is. A posztban szereplő videókban láthattátok, hogy extrém távolságból is azonosíthatóak voltak a különböző vadfajok. Ár/érték arányban a Hikmicro ismételten egy kiváló hőkamra céltávcsövet alkotott, elfogadható áron.

Remélem hasznosnak találtátok a gyakorlati tapasztalataimat a Hikmicro Stellar SQ50L 3.0 hőkamera céltávcsővel kapcsolatban, ha szeretnétek megvásárolni, akkor az alábbi linken megtehetitek; https://kalappal.hu/hokamera-celtavcso/9441-hikmicro-stellar-sq50l-30-tavolsagmeros-hokamera-celtavcso-640x512-px-18mk-50mm.html

Amennyiben bármilyen kérdésetek lenne a készülékkel vagy az technikákkal kapcsolatban keressetek minket az info@kalappal.hu e-mail címen, vagy hívjátok szakértő kollégáinkat a +36 70 415 1011-es telefonszámon.

Kalappal

Kapcsolódó termékekért keresd webáruházainkat!

homeenvelopeuserphone-handsetearthmenu-circle